×
Sztukateria
Tapety
Fototapety
Farby
Tynki i farby dekoracyjne
Architekci

Tapetowanie krok po kroku

Oto film stworzony przez firmę Eijffinger pokazujący jak prosty jest montaż tapet na podkładzie flizeliniowym

Więcej porad...

1 Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być czyste i suche, a w miarę możliwości również gładkie (tzn. bez pozostałości starego, łuszczącego się tynku ). Jeśli na ścianie, na której chcemy położyć tapetę poprzednio mieliśmy inna tapetę i po jej zerwaniu pozostały ślady podkładu , należy je usunąć ( np. specjalnym środkiem do usuwania tapet).

Jeśli pomimo usunięcia resztek poprzedniej tapety nadal widoczne są przebarwienia i lekkie nierówności na ścianie można je pokryć farbą podkładową ( lub specjalnym podkładem do tapet). W razie konieczności można również użyć podkładu makulaturowego lub włókniny renowacyjnej.

W przypadku świeżych tynków należy jedynie upewnić się , że ścianą jest czysta i sucha.

W razie wątpliwości, suchość tynku sprawdza się zaklejając folią malarską powierzchnię ok. 50x50 cm ( zaklejając brzegi folii taśmą klejącą) na ok. 24 godziny. Jeśli po upływie tego czasu pod folią nadal zbiera się wilgoć, pomieszczenie powinno być jeszcze przez pewien czas wietrzone lub ogrzewane.

Świeże tynki ( powierzchnie betonowe, lub pokryte masą szpachlową) można również zagruntować klejem lub podkładem do tapet.

2 Przygotowanie tapety

Należy również zwrócić uwagę na pasowanie wzorów. Oznaczenia dot pasowania wzoru ( i jego przesunięcia) są podane na rolkach tapety. W przypadku prostego pasowania wzoru oraz gładkich tapet ( tzw bez pasowania) wszystkie pasy są identyczne i do przycinania wszystkie wzory są układane jeden na drugim

Przy wzorach z przesunięciem przesuwa się on na co drugi pas o połowę raportu wzoru a co drugi – pozostaje identyczny. Ważne jest aby tapety były rozwijane tylko w jednym kierunku.

W zależności od rodzaju tapety ( papierowa, winylowa lub na fizelinie) zaleca się użycie właściwego rodzajowo kleju. Na tapetach podane są oznaczenia obrazkowe informujące o sposobie nanoszenia kleju ( na ścianę lub na tapetę).

Klej musi być dokładnie wymieszany. Równomiernie pokrywamy klejem pasy tapety na 2/3 jego długości, następnie składamy pas na pół, celem jego odpowiedniego zmiękczenia.

Czas zmiękczania i właściwe nasączenie klejem ma znaczenie przy każdym z rodzajów tapety. 
Przy tapetach papierowych ewentualny niedobór kleju prowadzi do kurczenia się , tworzenia pęcherzyków i fałd.

W przypadku tapet z tłoczonymi wzorami istotne jest , aby klej dotarł do wszystkich wytłoczeń, aby nie dochodziło do różnych naprężeń w czasie schnięcia.

Tapety winylowe po pokryciu klejem zawsze należy zwinąć aby uniknąć wyschnięcia krawędzi i namiękczać je około 10 minut.

3 Tapetowanie

Tapetowanie zaczyna się od „źródła światła” ( przy oknie). Pierwszy pas tapety nanosimy wyrównując go pionowo ( najlepiej przy pomocy poziomicy) – tak by kolejne pasy miały punkt odniesienia.

Pas tapety powinien mieć nieco naddatku na suficie , tak aby móc ewentualnie wyrównywać różnice wysokości i przesuwać pasy tapety.
Przyklejony pas tapety dociskamy wałkiem gumowym, przesuwając od środka na bok, usuwając pęcherzyki powietrza. Ewentualne wycieki kleju na brzegach należy natychmiast zebrać wilgotną gąbką lub czystą ściereczką.
Kolejne pasy układamy w miejscach połączeń na styk. W celu wygładzania należy używać wałka gumowego, delikatnie dociskając tapetę. Miejsca połączeń można dodatkowo podkleić klejem do krawędzi. 
Wycieki kleju z krawędzi należy usunąć natychmiast, gdyż po wyschnięciu może spowodować odbarwienie tapety lub pozostawić wybłyszczone „zacieki”.

4 Szczególnie trudne miejsca

 

Drzwi

Zasadniczo tapetuje się, zaczynając od jednej strony drzwi. Nigdy z dwóch stron! 
Jeśli pozwala na to wzór tapety , pas dzielimy na wysokość poziomej górnej krawędzi ościeżnicy drzwi. Wzdłuż pionowej krawędzi zewnętrznej ościeżnicy dociskamy tapetę a pozostałość odcinamy. Następnie dopasowujemy pozostałość nad ościeżnicą drzwi i również docinamy.

Przełączniki i gniazda

Tapetę układamy na ścianie normalnie, na gniazdach i przełącznikach ( zdejmując wcześniej ich obudowę). W przypadku gniazdek przebijamy przez tapetę ręcznie bolec uziemienia gniazda, zaś w przypadku przełączników nacinamy tapetę na krzyż. 
Po wyschnięciu kleju docinamy tapetę do kształtu przełącznika lub gniazda, zostawiając oczywiście naddatek, tak aby wycięcie było całkowite zakryte przez obudowę . Następnie mocujemy obudowę gniazda.

Kąty

Duży pas tapety nie może być nigdy nakładany „ w kącie „ lub „ przez kąt”. Pas tapety po prostu docinamy na styk z krawędzią kąta ( zostawiając wcześniej dla wygodniejszego cięcia naddatek nie większy niż 0,5 cm).
Pozostałą część pasa należy ponownie ustawić pionowo na nowej ścianie i rozpocząć przyklejanie od nowa.

Kaloryfer

W okolicach kaloryfera tapety kleimy ze wszystkich stron maksymalnie 10-20 cm za kaloryferem.

Nisze okienne

Pas tapety należy przyłożyć przy oknie w taki sposób, aby nadmiar pasa sięgał przez róg ramy okiennej ( plus naddatek). Następnie przycinamy tapetę na wysokości parapetu i górnej krawędzi okna w taki sposób, aby pozostałość tapety we wnęce mogła być złożona. 
Naddatki na ramie okiennej i na parapecie odcinamy. 
Następnie kontynuujemy tapetowanie nad i pod oknem- a potem postępować jak wyżej po drugiej stronie okna. 
w przypadku tapet z przesunięciem wzoru należy zwrócić uwagę na przebieg i właściwe spasowanie wzoru po obu stronach okna.

Sufit

Po zaznaczeniu pierwszego pasa tapety ( np. za pomocą sznurka) ,pasy tapety układa się ze światłem w kierunku okna.

Montaż
Potrzebujesz sprawdzonej ekipy montażowej dla zakupionych u nas produktów? 

Oferujemy profesjonalny i sprawdzony montaż: 

- sztukaterii 

- tapet oraz fototapet 

- aplikację farb oraz tynków dekoracyjnych

W sprawie wyceny skontaktuj się z nami:

[email protected]

tel. 663 748 189

Dzięki naszym usługą zyskujesz gwarancję prawidłowo wykonanego montażu, a jeżeli jesteś osobą fizyczną oszczędzasz nawet 15% w cenie materiału 

Pomoc

Potrzebujesz porady lub pomocy w doborze produktów? 

Jesteśmy do twojej dyspozycji pod numerami telefonów:  w godzinach 11-19 lub 11-14 w soboty.

Salon Puławska: 

663 748 189

Salon Wał Miedzeszyński 

22 270 21 81

Możesz też skontaktować się z nami mailowo: 

[email protected]


Odwiedź nasze salony stacjonarne: 
WallDecor Mokotów

tapety / tkaniny / dywany / poduszki dekoracyjne / sztukateria wewnętrzna / sztukateria elewacyjna / farby i tynki dekoracyjne Novacolor / mieszalnia farb Benjamin Moore / mieszalnia farb Teknos

Puławska 176/178, 02-670 Warszawa

Trasa dojazdu 

WallDecor Gocław 

tapety / sztukateria wewnętrzna / sztukateria elewacyjna / farby i tynki dekoracyjne Novacolor / kolory Benjamin Moore (salon nie posiada mieszalnika, odbiór w następnym dniu roboczym) / mieszalnia farb Teknos

Wał Miedzeszyński 604a, 03-994 Warszawa

Trasa dojazdu

_LSCESI-{"pt":"ch","m":"stwishlist","mt":"hookdisplaySideBar"}-START__LSCESIEND__LSCESI-{"pt":"ch","m":"stshoppingcart","mt":"hookdisplaySideBar"}-START_ _LSCESIEND__LSCESI-{"pt":"ch","m":"stlovedproduct","mt":"hookdisplaySideBar","pub":1}-START_ _LSCESIEND_
Menu

Załóż darmowe konto aby używać listy życzeń.

Zaloguj się

Załóż darmowe konto aby móc zapisywać ulubione wzory.

Zaloguj się