Jak wykonać dekorację z listew sztukateryjnych?

Opublikowany dnia:2 Tygodnie temu Przez

Choć wielu wciąż jeszcze kojarzy listwy ozdobne na ścianach głównie ze stylem klasycznym, to jednak ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze. Sztukateria świetnie komponuje się ze stylem eklektycznym, nowoczesnym, glamour i wieloma innymi. Z tego artykułu dowiesz się, jak jej używać. Podpowiemy Ci, jak ułożyć ramki z eleganckich profili, jak je zaplanować, dobrać układ do pomieszczenia, a także, w jaki sposób zamontować swoją dekorację.

 

Ramki z listew ozdobnych: klasyka wystroju wnętrz

Zwyczaj zdobienia ścian sięga już starożytności. Ludzie dekorowali mury na różne sposoby, natomiast w okresie baroku i renesansu szczególną popularnością cieszyły się strojne ramki, których elementy wykonywano z gipsu. Obecnie tego rodzaju dekoracje wróciły do łask, choć tworzy się je z dużo szerszej palety materiałów. Listwa sztukateryjna może być zrobiona z:

 • drewna,
 • płyty MDF,
 • poliuretanu,
 • gipsu,
 • styropianu (polistyrenu ekspandowanego, EPS),
 • polistyrenu ekstrudowanego (HD/XPS, styrodur).

Najwytrzymalsze są jednak listwy poliuretanowe. W przeciwieństwie do drewnianych są odporne na działanie wilgoci i nie odkształcają się, a w porównaniu z innymi materiałami wykazują największą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym są lekkie i łatwe w montażu.

Sztukateria na ścianę w postaci ozdobnych ramek to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich. Można go zaadaptować do bardzo wielu aranżacji. Szczególnie przypadnie do gustu osobom kochającym elegancję, ład i symetrię. Poniżej przedstawiamy sprawdzone propozycje wykorzystania listew poliuretanowych w różnych miejscach i na różne sposoby.

Sprawdzone pomysły na dekorowanie sztukaterią

Istnieje bardzo wiele zastosowań profili ściennych. Można z nich przygotować ramki do obrazów czy luster, można zdobić nimi drzwi, okolice okien, meble, ale prawdziwy efekt wow osiągniesz, układając je na ścianach. Jak to zrobić, żeby było naprawdę ciekawie? Oto kilka pomysłów:

 • połącz ramki z poliuretanowych listew sztukateryjnych z innymi dekoracjami, np. z lustrami czy obrazami,
 • pomaluj ścianę razem ze sztukaterią na jeden kolor (to wcale nie musi być biel),
 • umieść w ramkach ozdobną tapetę,
 • wykorzystaj kinkiety jako element kompozycji swojej dekoracji ściennej.

Ramki sztukateryjne można potraktować jako najważniejszy motyw zdobniczy albo jedynie jako tło. Pamiętaj jednak, żeby używać ich konsekwentnie. Jeśli pojawią się tylko w jednym pomieszczeniu, łatwo będzie odnieść wrażenie, że nie pasuje ono do reszty.

Planowanie dekoracji z listew sztukateryjnych

Jak zabrać się za rozplanowanie swojej sztukaterii? W internecie znajdziesz wiele inspirujących fotografii. Są też najczęściej stosowane schematy. Jeśli jednak chcesz spersonalizować projekt, poszukaj w domu elementów wystroju, do których możesz nawiązać. Wykorzystaj jakiś kształt lub proporcję ze swojego otoczenia. Dzięki temu całość będzie wyglądać spójnie i harmonijnie.

Weź pod uwagę, że im więcej ramek zaplanujesz, tym bardziej będą przykuwać wzrok. Jeśli chcesz, żeby stanowiły tylko subtelną ozdobę i tło do wyeksponowania innych dekoracji, nie przesadzaj z liczbą listew sztukateryjnych.

Kiedy już będziesz mieć konkretny pomysł, wykonaj poniższe kroki.

 1. Zmierz ścianę, a jeśli założyłeś listwy przypodłogowe i sufitowe, to uwzględnij je w swoich pomiarach.
 2. Zrób rysunek przedstawiający pomierzoną powierzchnię i wszystko, co się na niej mieści, np. gniazdka, lampki, włączniki.
 3. Nanieś projekt rozkładu listew ozdobnych razem z ich wymiarami.
 4. Aby mieć pewność, że Twój pomysł się sprawdzi, spróbuj przenieść go na ścianę, korzystając z taśmy malarskiej.

Pamiętaj, że sztukateria musi być symetryczna. Odległości między ramkami oraz od podłogi i sufitu wszędzie powinny być takie same.

Kiedy już sporządzisz rysunek z projektem, wylicz, ile ozdobnych listew poliuretanowych będziesz potrzebować. Większość ma długość 200 lub 250 cm.

Montaż listew poliuretanowych krok po kroku

Do stworzenia dekoracyjnych ramek konieczne będą profile odpowiedniej długości, docięte pod kątem 45 stopni. Przygotuj je, korzystając z ostrej piły ręcznej i solidnej skrzynki uciosowej lub skorzystaj z ukośnicy. Należy też narysować na ścianie ołówkiem miejsca montażu (jeśli masz zwykłą poziomicę) lub wyznaczyć je używając poziomicy laserowej. Kiedy już będziesz mieć gotowe oznaczenia i ozdobne listwy sztukateryjne:

 • nałóż na nie klej montażowy i mocno dociśnij,
 • ewentualny nadmiar wytrzyj ściereczką,
 • poczekaj, aż klej wyschnie,
 • szczeliny w miejscach łączeń wypełnij szpachlą,
 • pomaluj profile farbą, którą pokryta jest ściana.

To tyle. Jak widzisz, montaż sztukateryjnych profili poliuretanowych nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Niezbędne są jednak cierpliwość i staranność. Brak dokładności przy cięciu pod kątem albo przy klejeniu od razu będzie widać na sztukaterii. Dlatego działaj powoli i zwracaj uwagę na szczegóły. Nie chcesz montować listew samodzielnie? W WallDecor zamówisz nie tylko sztukaterię, ale też profesjonalną ekipę, która sprawnie i bez zbędnego bałaganu zrobi to za Ciebie.

Sztukateria: dekoracja w dobrym stylu

W WallDecor zgromadziliśmy wiele materiałów do dekoracji ścian. Wśród nich znajdziesz różne rodzaje nowoczesnych, ozdobnych listew poliuretanowych. Jedne harmonijnie dopełnią aranżacje w stylu klasycznym i glamour, inne wpasują się we współczesny minimalizm czy art déco. Zapraszamy Cię do obejrzenia wszystkich naszych produktów. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz wśród nich elementy sztukaterii, z którymi stworzysz ciekawe kompozycje, idealne do Twojego domu!

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Please login to post a comment.
Montaż
Potrzebujesz sprawdzonej ekipy montażowej dla zakupionych u nas produktów? 

Oferujemy profesjonalny i sprawdzony montaż: 

- sztukaterii 

- tapet oraz fototapet 

- aplikację farb oraz tynków dekoracyjnych

W sprawie wyceny skontaktuj się z nami:

uslugi@walldecor.pl

tel. 663 748 189

Dzięki naszym usługą zyskujesz gwarancję prawidłowo wykonanego montażu, a jeżeli jesteś osobą fizyczną oszczędzasz nawet 15% w cenie materiału 

Pomoc

Potrzebujesz porady lub pomocy w doborze produktów? 

Jesteśmy do twojej dyspozycji pod numerami telefonów:  w godzinach 11-19 lub 11-14 w soboty.

Salon Puławska: 

663 748 189

Salon Wał Miedzeszyński 

22 270 21 81

Możesz też skontaktować się z nami mailowo: 

sklep@walldecor.pl


Odwiedź nasze salony stacjonarne: 
WallDecor Mokotów

tapety / tkaniny / dywany / poduszki dekoracyjne / sztukateria wewnętrzna / sztukateria elewacyjna / farby i tynki dekoracyjne Novacolor / mieszalnia farb Benjamin Moore / mieszalnia farb Teknos

Puławska 176/178, 02-670 Warszawa

Trasa dojazdu 

WallDecor Gocław 

tapety / sztukateria wewnętrzna / sztukateria elewacyjna / farby i tynki dekoracyjne Novacolor / kolory Benjamin Moore (salon nie posiada mieszalnika, odbiór w następnym dniu roboczym) / mieszalnia farb Teknos

Wał Miedzeszyński 604a, 03-994 Warszawa

Trasa dojazdu

Menu

  Załóż darmowe konto aby używać listy życzeń.

  Zaloguj się

  Załóż darmowe konto aby móc zapisywać ulubione wzory.

  Zaloguj się