Sztukateria – jak ją malować i konserwować?
Pragniesz idealnie dopasować wszystkie elementy dekoracyjne w swoim wnętrzu? Zależy Ci, aby całość stanowiła spójną kompozycję? Wybierz zjawiskowe listwy sztukateryjne, pomaluj je na wybrany odcień i ciesz się pięknym wnętrzem! Dowiedz się, jak prawidłowo zmienić kolor sztukaterii ściennej oraz jak odnowić uszkodzone elementy. Upiększ swoje wnętrze, wykorzystując praktyczne i stylowe dodatki!
Jak pomalować elementy sztukaterii?
Chcesz idealnie dopasować sztukaterię do ściany lub sufitu? Poza dopasowaniem wymiaru możesz pomalować zakupione elementy na wybrany kolor i uzyskać niepowtarzalną dekorację, doskonale komponującą się z całą aranżacją. Zdecyduj się na taki sam kolor, jakim malujesz całą ścianę lub postaw na kontrastujący odcień – w zależności od oczekiwań.
Zastanawiasz się, jaki produkt pozwoli Ci zmienić odcień sztukaterii ściennej? Pokryj ją zwykłą farbą, dokładnie tą samą, którą malujesz ściany i sufit. Wybierając produkt do malowania sztukaterii ściennej, weź pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniu. W łazience najlepiej sprawdzi się farba o podwyższonej odporności na wilgoć. Natomiast do cokołów wybierz odporną farbę satynową, aby powierzchnia nie ulegała zabrudzeniom, na które jest szczególnie narażona ze względu na swoją lokalizację przy podłodze.
Jak prawidłowo pomalować listwy? Zapamiętaj, że ten etap należy przeprowadzić na końcu – już po zamontowaniu elementów sztukateryjnych. Nie zalecamy pokrywania dekoracji farbą przed klejeniem, ponieważ mogłoby to obniżyć jej przyczepność i znacząco utrudnić montaż. Nie maluj również elementów bezpośrednio po ich przyklejeniu – zaczekaj, aż klej się utwardzi.
Jak dbać o sztukaterię dekoracyjną w domu?
Udało Ci się pomalować sztukaterię ścienną i sufitową na wybrany kolor i z powodzeniem ją zamontować? Warto dowiedzieć się także, jak zadbać o dekoracje, aby zachować ich walory wizualne na długo. Odkurzaj ozdoby przy użyciu miękkiej ściereczki – bawełnianej lub wykonanej z mikrofibry. Jeśli będziesz robić to regularnie, uda Ci się utrzymać listwy w nienagannej czystości. Jeżeli jednak pojawią się większe zabrudzenia, do ich usunięcia wykorzystaj zwilżoną gąbkę. Konieczne może okazać się użycie niedużej ilości:
- mydła,
- płynu do mycia szyb,
- produktu do czyszczenia podłóg.
Zdarzyć się może, że sztukateria styropianowa lub poliuretanowa ulegnie poważniejszym uszkodzeniom. Zastanawiasz się, czy uda Ci się ją zreperować i odzyskać jej doskonały wygląd?
Co robić, gdy sztukateria wymaga odnowienia?
Rysy, pęknięcia, wgłębienia – to tylko niektóre niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na powierzchni dekoracji ściennych i sufitowych. W przypadku drobnych uszkodzeń wystarczające może okazać się zamalowanie ich farbą. Jak natomiast usunąć poważniejsze ubytki?
Większe pęknięcia zlikwidujesz, używając masy szpachlowej dedykowanej do sztukaterii:
- produkt należy nanieść szpachelką w wybrane miejsce,
- nadmiar preparatu usunąć,
- zaczekać do całkowitego wyschnięcia,
- lekko wyszlifować drobnym papierem ściernym nadmiar masy, jeśli to konieczne,
- odnowioną listwę pomalować na jednolity kolor.
Jeżeli jednak uszkodzenia są widoczne, a wszelkie próby naprawy zniszczonego elementu nie dają zadowalających rezultatów, nowa listwa sztukateryjna może okazać się jedynym rozwiązaniem. Jak już wspomnieliśmy, styropianowe i poliuretanowe elementy są tanie i łatwo dostępne.